Strona główna » Blog » Zioła » Zastosowanie herbat w diecie owocowo-warzywnej

Zastosowanie herbat w diecie owocowo-warzywnej

Dieta to nie tylko warzywa i owoce. Unikać należy mocnej herbaty, kawy pić nie wolno, ale zalecane jest stosowanie rozmaitych herbat ziołowych, które wspomagają oczyszczające działanie diety. Warto wiedzieć, jakie jest działanie konkretnych ziół, aby stosować te, których działanie będzie najbardziej optymalne dla naszego organizmu. Odpowiednio dobrane zioła potrafią zdziałać więcej niż leki, nie niosąc za sobą przykrych skutków ubocznych.

W poniższym zestawieniu znajdziecie zioła odpowiednie dla różnych dolegliwości, przedstawiamy także przeciwskazania dla stosowania ich. Tym, o czym należy pamiętać, i co zawsze podkreślamy, jest fakt, że samodzielne przygotowywanie mieszanek ziołowych nie jest wskazane. Łączenie ziół może nie tylko osłabić ich działanie, ale również być niebezpieczne dla naszego organizmu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych mieszanek zakupionych w pewnych źródłach.

Pokrzywa

Wspiera oczyszczające działanie diety warzywno-owocowej, m.in. poprzez poprawienie perystaltyki jelit oraz regulowanie pracy układu moczowego. Pokrzywa przeciwdziała również zatrzymywaniu płynów w organizmie – problemowi, z którym zmaga się wiele osób chcących stracić na wadze. Stwierdzono także, że pokrzywa jest ziołem obniżającym ciśnienie krwi. Co istotne, ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Napar z pokrzywy jest bogaty w wapń, witaminy (w tym bardzo istotna witamina B2), sole mineralne i żelazo. Nie bez znaczenia jest poprawa układu odpornościowego – pokrzywa stymuluje białe krwinki, leukocyty.

Przeciwwskazania: choroby dróg rodnych, przewlekłe choroby nerek, stosowanie leków na cukrzycę.

Szałwia

Dzięki zawartości taniny i karnozolu ma działanie przeciwzapalne, wspomagające walkę z zakażeniami dotykającymi organizm. Szałwia usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wspomaga przyswajalność składników odżywczych. Obniża także poziom cukru we krwi.

Przeciwwskazania: ciąża, karmienie, ostry nieżyt żołądka, problemy z sercem i ciśnieniem, zabiegi chirurgiczne, stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Lipa

Ma właściwości rozgrzewające, co jest szczególnie znaczące z uwagi na wychładzający charakter diety owocowo-warzywnej. Jest to zioło bogate w garbniki, sole mineralne i witaminę C, dzięki czemu doskonale sprawdza się w leczeniu przeziębienia. Lipa zawiera także wzmacniające naczynia krwionośne flawonoidy.

Przeciwwskazania: choroby serca.

Rumianek

Napar z rumianku stosowany jest często z uwagi na swoje antyseptyczne i przeciwzapalne działanie. Działa rozkurczowo, co jest szczególnie ważne w przypadku występowania dolegliwości bólowych. Jest to zioło bogate w różnorodne związki o właściwościach leczniczych – cholinę, sole mineralne, garbniki i olejki eteryczne o działaniu bakteriobójczym. Spiroeter zawarty w rumianku działa na zahamowanie wydzielania serotoniny, histaminy i bradykininy, które mają wpływ na tworzenie się stanów zapalnych. Rumianek sprawdza się również u osób, które mają problemy z nerkami.

Przeciwwskazania: alergia na rumianek.

Mięta

Napar z mięty to doskonała opcja na dolegliwości żołądkowe. Zioło to sprawdza się w leczeniu wzdęć i zaburzeń trawienia, a zawarty w nim mentol sprzyja wytwarzaniu się żółci, co poprawia działanie procesów trawiennych. Mięta polecana jest także dla osób o wrażliwym układzie pokarmowy – zmniejsza jego drażliwość.  Picie mięty jest wskazane przy spożywaniu posiłków składających się z kalafiora i kapusty, które są wykorzystywane w diecie owocowo-warzyywnej. Mięta uśmierza też bóle głowy i brzucha.

Przeciwwskazania: refluks, cukrzyca, nadciśnienie.

Melisa

Jak pozostałe zioła, tak i to sprzyja poprawieniu trawienia. Ma właściwości uspokajające, dlatego polecana jest w sytuacjach stresowych i przy nerwicach. Przynosi ukojenie w bólach głowy, dlatego polecamy jej picie podczas pierwszych dni postu, gdy występują największe, niemal migrenowe bóle związane z oczyszczaniem się organizmu z zalegających toksyn. Melisa jest ziołem, które pozytywnie wpływa na dolegliwości związane z nadczynnością tarczycy. Tanina i kwasy fenolowe nadają melisie właściwości bakteriobójcze. Zioło obniża także poziom cholesterolu we krwi i pomaga zapobiec schorzeniom wątroby.

Przeciwwskazania: karmienie i ciąża, przyjmowanie niektórych leków.

Piołun

Nazywany inaczej wermutem. Jest to ziele często niedoceniane, choć pomaga w różnych dolegliwościach. Pomaga przede wszystkim w przypadkach niestrawności i nieżytu jelit oraz żołądka. Zawiera sole mineralne oraz potas. Oprócz działania antyseptycznego jest także ziołem działającym przeciwskurczowo i przeciwpasożytniczo (stosuje się go w zwalczaniu zarówno pasożytów wewnętrznych układu pokarmowego, jak i pasożytów zewnętrznych). Napar z piołunu ma właściwości tonizujące i moczopędne, co sprzyja oczyszczaniu organizmu. Wermut zalecany jest osobom, które borykają się z problemami z trzustką. Piołun powinny pić osoby mające problemy z apetytem.

Przeciwwskazania: zwiększona pobudliwość centralnego układu nerwowego, karmienie i ciąża.

Koper włoski

Znany także pod nazwą fenkuł. Sprawdza się doskonale jako środek rozkurczowy, więc zalecany jest np. przy bólach brzucha. Koper włoski ma pozytywny wpływ na układ trawienny, reguluje jego pracę i przyspiesza metabolizm. Napar z kopru ma właściwości oczyszczające, ceniony jest także ze względu na to, że hamuje apetyt. Herbatka z kopru pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na koper włoski lub inne rośliny z rodziny selerowatych, ciąża.

Fiołek trójbarwny

Napar z fiołka stosuje się w leczeniu dolegliwości skórnych, dolegliwości układu oddechowego i układu moczowego. Polecany jest osobom, które cierpią na reumatyzm – łagodzi jego objawy. Nie tylko obniża ciśnienie, ale również wzmacnia naczynia krwionośne. Stosowanie fiołka podczas diety jest wskazane, jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, gdyż zwiększa uczucie sytości, ograniczając łaknienie.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na fiołka trójbarwnego, nadwrażliwość na salicylany, zakrzepica.

Mięta pieprzowa

Napar przeciwdziała dolegliwościom układu pokarmowego, np. wzdęciom czy chorobom wątroby i dróg żółciowych. Dzięki działaniu przeciwskurczowemu łagodzi bóle brzucha. Ma działanie antyseptyczne, jest ziołem o charakterze lekko znieczulającym. Napar z mięty pieprzowej to także działanie przeciwpasożytnicze. Dzięki temu ziołu poprawia się krążenie krwi, ma ono również działanie ochronne w okresie infekcji. Spożywana regularnie rano i wieczorem mięta pieprzowa poprawia ogólną kondycję organizmu.

Przeciwwskazania: refluks, nadwrażliwość na miętę lub mentol, zgaga.

Ziele skrzypu

Ze względu na wysoką zawartość krzemu skrzyp większości kojarzy się głównie jako zioło poprawiające stan włosów i skóry, a tymczasem jego działanie jest znacznie szersze. Do celów leczniczych nadaje się tylko skrzyp polny, choć istnieje wiele jego odmian. Napar ze skrzypu reguluje przemianę materii. Łagodzi objawy takich dolegliwości jak: reumatyzm, nerwobóle i choroby nerek. Nie należy jednak spożywać herbaty ze skrzypu przez zbyt długi okres, ponieważ może to skutkować niedoborem witaminy B1. Witaminę tę można wówczas suplementować, ale warto też zastanowić się nad okresowym stosowaniem skrzypu.

Przeciwwskazania: niewydolność serca, ciąża i karmienie.

Ziele dziurawca

Znane również pod nazwą ziela świętojańskiego. Dziurawiec poprawia samopoczucie – ma właściwości antydepresyjne. Znany jest też z działania rozkurczającego, dzięki czemu sprawdza się w przypadku bólów brzucha. To również dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit. Medycyna naturalna zaleca stosowanie dziurawca w stanach kamicy nerkowej.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na dziurawiec, ciężkie zaburzenia wątroby i nerek, gorączka, ciąża i karmienie, stosowanie niektórych leków.

Herbata cynamonowa

Ta aromatyczna przyprawa dodaje energii, poprawia samopoczucie i ma właściwości rozgrzewające, dzięki czemu wzmacnia organizm. Cynamon to źródło błonnika pokarmowego, wapnia, manganu i żelaza. Wpływa na układ nerwowy, poprawiając zdolności poznawcze naszego mózgu. W naturalny sposób oczyszcza organizm, pobudza trawienie i obniża cholesterol oraz reguluje poziom cukru. Regularnie spożywana poprawia również pracę nerek i zmniejsza stany zapalne.

Przeciwwskazania: wrzody, skłonność do krwotoków, ciąża.

Herbata goździkowa

Goździki to przede wszystkim wysokie działanie przeciwutleniające. Napar ma właściwości znieczulające, a wszystko dzięki zawartemu w goździkach eugenolowi – herbata również rozgrzewa i poprawia krążenie krwi, co sprzyja poprawie nastroju. Obniżają poziom „złego” cholesterolu dzięki temu, że podnoszą ilość produkowanej insuliny. Regularne picie takich herbatek może zmniejszyć ryzyko zawału.

Przeciwwskazania: choroby nowotworowe, wrzody, ciąża.

Powyższe zioła i herbaty warto stosować nawet po wyjściu z diety owocowo-warzywnej. Regularne ich stosowanie poprawia ogólną kondycję organizmu i wpływa na samopoczucie.

Warto pamiętać o tym, że oprócz naparów z ziół, podczas diety owocowo-warzywnej wskazane jest również picie herbatek owocowych, czy też herbat zawierających różę, żurawinę bądź hibiskus.

One thought on “Zastosowanie herbat w diecie owocowo-warzywnej

Komentarze są zamknięte