Strona główna » Blog » Zdrowie » Yerba Mate – alternatywa dla kawy i herbaty

Yerba Mate – alternatywa dla kawy i herbaty

Yerba mate to napój przyrządzany z wysuszonych i zmielonych listków ostrokrzewu paragwajskiego. Niezwykle popularny w krajach Ameryki Południowej (Paragwaju, Argentynie, Urugwaju, Brazylii). Przedstawiciele plemienia Guarani pierwsi docenili niezwykłe działanie rośliny. Mieszkańcy dorzecza Parany mieli w zwyczaju żucie liści ostrokrzewu paragwajskiego. Pomagało im przezwyciężyć ciężkie warunki, likwidowało zmęczenie, pobudzało umysł i łagodziło uczucie głodu. Misjonarze jezuiccy, którzy dotarli do dorzecza Parany, postanowili rozprowadzić cudowny napój sporządzony ze sproszkowanych liści i pędów rośliny także po całej Europie. Była alternatywą dla herbat pochodzących z Azji. Yerba mate przypadła także do gustu obywatelom państw arabskich.

Zalety Yerba mate

Jest dobrą alternatywą dla kaw czy innych herbat. Ma działanie pobudzające organizm ze względu na dużą zawartość guarany (kofeiny) oraz kwasu chlorogenowego, który jest w zielonej herbacie. Zmniejsza zmęczenie i poprawia koncentrację.  Wiele osób ceni nie tylko jej właściwości prozdrowotne, ale również niezwykle charakterystyczny i aromatyczny smak. Yerba Mete zyskuje coraz więcej zwolenników.  Już niewielka ilość obniża apetyt i i sprzyja przyspieszeniu przemiany materii oraz spalaniu tłuszczu.

Yerba Mate to także bogate źródło mikroelementów (mangan, miedź, chrom, krzem, cynk) oraz makroelementów (magnez, potas, fosfor).  Zawiera witaminy A, B1, B2, C, E, PP, H. Działa pozytywnie na jędrność naszej skóry. Poprawia kondycję włosów i paznokci. Będzie doskonałym suplementem dla osób z obniżoną odpornością. Posiada również inne ważne właściwości:

  • reguluje ciśnienie
  • zawiera duże właściwości przeciwutleniające – bardzo pomocne u osób, chorujących na nowotwór czy choroby wątroby
  • obniża poziom złego cholesterolu i podnosi poziom dobrego cholesterolu
  • bardzo dobre działanie ochronne dla serca
  • doskonała w walce z nadwagą, wzmacniając uczucie sytości.
  • poprawia samopoczucie, niwelując stany depresyjne
  • kwas chlorogenowy pomaga w walce z cukrzycą, regulując uwalnianie glukozy z wątroby
  • działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwreumatyczne; w chorobach wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Jak pić Yerba mate?

Przede wszystkim regularnie. Dzięki temu jej cenne właściwości stają się bardziej zauważalne. Nie ma przepisu, ile należy wypić, gdyż jest to bardzo indywidualna kwestia. Przede wszystkim należy obserwować swój organizm – ile potrzebuje do pobudzenia i jak reaguje. Po pierwsze, musimy wybrać odpowiednie naczynie, które przeniesie nas w indiańską aurę. Tego napoju nie pijemy z naczyń szklanych. Najlepsze są naturalne tykwy, drewniane ozdobione przeróżnymi wzorami. Można skorzystać także z naczyń ceramicznych. Wszystko po to, aby bardziej wyczuć naturalny smak i aromat herbaty.

Nieodłącznym elementem picia Yerba mate jest rurka z sitkiem tzw. bombilla. Filtruje, oddziela fusy od pitego napoju. Wykonana najczęściej z metalu, alpaki (stop miedzi i cynku) czy stali nierdzewnej.

Bombilla
Bombilla

Przygotowanie napoju

  1. Nasyp susz Yerba mate do naczynia. Zaleca się 2/3 pojemności, aby uzyskać intensywny smak. Jeśli aromat jest za mocny dla Ciebie, spróbuj mniej – około 1/3. Możesz dodać cukier.
  2. Zakryj dłonią otwór naczynia i obróć do góry dnem. Wstrząśnij kilka razy, tak aby mniejsze kawałki liści opadły na dół (w stronę dłoni). Dzięki temu, bombilla nie dostanie się do sitka. Delikatnie obróć naczynie i pozostaw, aby susz był ułożony skośnie.
  3. Włóż bombillę, w miejsce większej wolnej przestrzeni. Przytrzyma suszone listki w jednym miejscu.
  4. Zaleca się nalanie trochę zimnej wody do naczynia. Pomaga to przedłużyć smak i chroni przed utratą właściwości zdrowotnych.
  5. Zalej gorącą wodą, lecz nie wrzącą! Odczekaj do 5 minut, aż dobrze zaparzy się. Pij za pomocą bombilli do momentu, aż skończy się napój. Można ponownie dolać gorącej wody aż do utraty smaku.
  6. Delektuj się smakiem 🙂

Jeśli nie odpowiada Wam smak zakupionej Yerba Mate, nie warto od razu się zrażać. Najpierw spróbujcie zmienić gatunek herbaty. Różnice smakowe wynikają z gleby i klimatu kraju, w którym herbata jest uprawiana. Na smak ma oczywiście także wpływ sposób dbania o uprawę, suszenia rośliny czy późniejszej obróbki liści. Przez to może być bardziej intensywniejszy lub mniej.