Strona główna » Blog » Porady » Wolne rodniki

Wolne rodniki

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki, inaczej przeciwutleniacze, to niesparowane atomy. Krążą nieustannie po organizmie i poszukują brakującego elektronu. Jednym z mechanizmów prowadzących do ich wytworzenia jest reakcja łańcuchowa – zaatakowana cząsteczka pozbawiona zostaje elektronu, co w konsekwencji prowadzi do jej przekształcenia w wolny rodnik. Kiedy wolny rodnik spotyka inny atom, odbiera mu brakujący elektron, wtedy  „okradziony” atom staje się wolnym rodnikiem. Jest to zatem niekończące się błędne koło. Obecność wolnych rodników w organizmie jest naturalna, jednak ich nadmiar może bardzo szkodzić naszemu zdrowiu. Niestety trudno jest ich uniknąć, ponieważ powstają w procesie oddychania podczas przetwarzania tlenu na energię oraz przez oddziaływanie na organizm promieniowania jonizującego i UV. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki wpływ mają wolne rodniki na Twój organizm, serdecznie zapraszamy do lektury wpisu :).
wolne rodniki schemat

Co powodują wolne rodniki?

Wolne rodniki w odpowiedniej ilości pełnią funkcję wsparcia dla systemu odpornościowego. Jeśli równowaga między wolnymi rodnikami a neutralizującymi je antyoksydantami jest zachowana, nie ma zagrożenia dla zdrowia.  Jednak kiedy jest ich za dużo, stają się czynnikiem chorobotwórczym. Zagrożenie dla zdrowia pojawia się, gdy występuje nadmiar rodników i przeciwutleniacze nie nadążają z ich dezaktywacją. Mamy wówczas do czynienia z tzw. stresem oksydacyjnym.  Między innymi są one przyczyną zmian w kodzie genetycznym, które mają znaczący wpływ na rozwój różnych nowotworów. Mogą także wpływać na rozwinięcie się takich chorób jak: demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, udar mózgu, zaćma, łuszczyca, astma, nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, cukrzyca, nieżyt żołądka, niewydolność nerek oraz zwyrodnienia stawów.

Ponadto wolne rodniki szkodzą również naszej urodzie i przyczyniają się do szybszego starzenia się. Naruszają bowiem włókna kolagenowe i elastynowe skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek.

 

Jak ich unikać?

Oto kilka czynników, które wpływają na szybsze wytwarzanie się wolnych rodników i których należy unikać:

  1. Palenia papierosów.
  2. Nadużywania alkoholu.
  3. Wdychania spalin.
  4. Częstego przebywania na słońcu.
  5. Zażywania dużej ilości leków.
  6. Życia w stresie.
  7. Małej ilości odpoczynku.
  8. Częstego jedzenia potraw wędzonych oraz grillowanych.

Możemy jednak skutecznie redukować negatywny wpływ wolnych rodników na nasze zdrowie przez dostarczanie naszemu organizmowi antyoksydantów. Dlatego bardzo ważna jest dieta, którą prowadzimy. Warzywa i owoce dostarczają naszemu organizmowi nie tylko witamin oraz substancji odżywczych, ale także przeciwutleniaczy. Dieta owocowo-warzywna stanowi zatem bogate źródło antyoksydantów i przechodząc na taki tryb żywienia, nie tylko dbamy o dobrą linię, ale także o swoje zdrowie.

Dobra informacja także dla miłośników kawy – związki w niej zawarte pomagają zwalczyć nadmiar wolnych rodników, w szczególności jeżeli pijemy kawę parzoną w ekspresie ciśnieniowym. Oczywiście nie można jej pić w nadmiarze.