Strona główna » Blog » Owoce » Właściwości zdrowotne owoców, cz. 1.: maliny

Właściwości zdrowotne owoców, cz. 1.: maliny

Jednym z owoców, które polecane są podczas wychodzenia z postu owocowo-warzywnego są maliny. Są cenione przez wielu dietetyków, ponieważ nie tylko posiadają niski indeks glikemiczny (25), ale także zawierają wiele wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Skład malin

Maliny to owoc, który zawiera kwasy organiczne takie jak jabłkowy cytrynowy i salicylowy, a także cukry, pektyny i antocyjany. Maliny są bogate w substancje mineralne: magnez, wapń oraz potas, a także witaminy: C, E, B1, B2 i B6.

Wartości odżywcze malin (w 100g)

Wartość energetyczna – 52 kcal
Białko ogółem – 1.20 g
Tłuszcz – 0.65 g
Węglowodany – 11.94 g (w tym cukry proste 4.42)
Błonnik – 6.5 g

Minerały

Wapń – 25 mg
Żelazo – 0.69 mg
Magnez – 22 mg
Fosfor – 29 mg
Potas – 151 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.42 mg

Witaminy

Witamina C – 26.2 mg
Tiamina – 0.032 mg
Ryboflawina – 0.038 mg
Niacyna – 0.598 mg
Witamina B6 – 0.055 mg
Kwas foliowy – 21 µg
Witamina A – 33 IU
Witamina E – 0.87 mg
Witamina K – 7.8 µg

Wpływ malin na zdrowie i urodę

Przede wszystkim maliny to produkt wspomagający przemianę materii. W swoim składzie posiadają dużo błonnika, który przyspiesza wydzielanie toksyn z organizmu. Dzięki temu stanowią doskonałe uzupełnienie diety.

Maliny są również idealnym produktem dla osób chorych na grypę lub przeziębienie. To owoce, które pobudzają wydzielanie potu, które jak wiadomo powoduje obniżenie temperatury, dlatego napar z suszonych malin stosuje się jako środek przeciwgorączkowy. Ale to nie wszystko, maliny to także doskonały lek dla osób z problemami żołądkowymi. Liście malin pomagają uwolnić się od biegunki oraz wzdęć. Dodatkowo, są idealnym preparatem dla Pań, który mogą stosować w trakcie miesiączki, ponieważ wywołują rozkurcz mięśni i tym samym łagodzą ból miesiączkowy.

Maliny posiadają także wiele właściwości odżywczych, które pomagają w utrzymaniu nieskazitelnej, pięknej cery. Witaminy zawarte w tych owocach odżywiają skórę, przez co skóra wolniej się starzeje. Ponadto pijąc herbatę z liści malin możemy pozbyć się trądziku oraz wyprysków, ponieważ posiada ona właściwości bakteriobójcze.

właściwości malin