Czym są suplementy diety?
Suplementy diety to produkty złożone z substancji odżywczych, które mają na celu uzupełnienie normalnej żywności. Najczęściej można dostać je w formie tabletek, kapsułek, proszków, które zawierają witaminy lub inne minerały. Często jednak skład suplementów zawiera niską dawkę substancji czynnej, dlatego są one dostępne bez recepty.
Witaminy w jadłospisie czy suplementacja?
Podstawowym błędem, popełnianym przez wielu Polaków, jest samodzielne podejmowanie decyzji o dodaniu suplementów do naszej codziennej diety. Taka decyzja powinna być bowiem podjęta po konsultacji z lekarzem. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że substancje zawarte w tabletce działają inaczej niż te zawarte w pożywieniu. Nie tylko mogą nie pomóc, a nawet zaszkodzić. Przykładowo spożywanie warzyw i owoców bogatych w karotenoidy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuc, natomiast suplementacja beta-karotenem, wręcz przeciwnie, zwiększa ryzyko nowotworu u palaczy. Jeśli zatem mamy możliwość uzupełnienie witamin w naturalny sposób, lepiej wybrać tę drogę. Jeśli nie, należy udać się do lekarza i zapytać o radę.
Co powoduje przedawkowanie suplementów?
1. Nadmierne spożycie wapnia powoduje chorobę nerek i zaburzenia wchłaniania żelaza oraz magnezu.
2. Nadmierna ilość żelaza w organizmie prowadzi do wzrostu wolnych rodników, które zwiększają ryzyko nowotworów.
3. Nadmierne spożycie witaminy D powoduje zaburzenia rytmu serca oraz wypłukuje fosfor oraz wapń z kości.
4. Nadmierne spożywanie choliny, zawartej w witaminie B4, powoduje spadek ciśnienia, biegunki oraz mdłości.
Najważniejsze przeciwwskazania dla suplementacji
Przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny unikać suplementów. Osoby z nadciśnieniem muszą unikać suplementów bogatych w magnez i wapń, który osłabia działanie leków na nadciśnienie. Osoby starsze powinny natomiast uważać na preparaty na bóle stawów, które zawierają glukozaminę i imbir.
Należy pamiętać, że suplementy diety nigdy nie zastąpią zdrowego jedzenia. Zdrowa i zbilansowana dieta jest kluczem do utrzymania równowagi w organizmie. Dlatego lepiej poświęcić więcej czasu na ułożenie zdrowego jadłospisu, niż wydawać majątek na suplementy