Strona główna » Blog » Zdrowie » Substancje, które przyczyniają się do otyłości

Substancje, które przyczyniają się do otyłości

Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna to podstawa, aby zachować smukłą sylwetkę. Jednak istnieją inne czynniki, które mogą zakłócać odchudzanie, a nawet powodować otyłość. Są to substancje czynne znajdujące się między innymi w lekach. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, które leki zawierają szkodliwe składniki.

Glikortykosteroidy

Glikortykosteroidy, potocznie nazywane sterydami, powodują wzrost masy ciała poprzez zatrzymywanie wody w organizmie. Ta substancja znajduje się w lekach, które zażywane są przez osoby chore na astmę oskrzelową toczeń oraz reumatoidalne zapalenie stawów, a także liczne zapalenia. Efektem ubocznym stosowania dużej dawki sterydów jest tycie. Najczęściej tkanka tłuszczowa pojawia się w okolicy twarzy, karku oraz brzucha.

Leki dla cukrzyków

Leki podawane cukrzykom sprzyjają wydzielaniu insuliny lub wspomagają jej działanie. Niestety sama insulina sprzyja tyciu, dlatego osoby chore na cukrzycę często miewają problemy z nadwagą.

Beta-blokery

Beta-blokery to leki stosowane w przypadku niewydolności serca oraz bólów migrenowych. Zawierają substancje, które spowalniają metabolizm, a tym samym źle wpływają na osoby, które chcą zachować szczupłą sylwetkę.

Mity dotyczące leków

Istnieje szereg mitów, które głoszą, że niektóre leki powodują tycie. W rzeczywistości chorzy często mylą działanie leku z konsekwencjami samej choroby. Możliwe też, że działanie takiego leku obniża nastrój i zwiększa apetyt czy też zmniejsza wydolność fizyczną i sprawia, że osoba częściej je lub nie uprawia sportu, ale sam lek nie przyczynia się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Do tego typu leków należą:
1. Leki dla alergików
2. Leki hormonalne
3. Leki dla osób z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy
4. Leki antydepresyjne

Dla chorych, którzy są zmuszeni do regularnego zażywania leków mamy radę, aby poświęcili więcej czasu na aktywność fizyczną. Każdy może uzyskać swoją wymarzoną sylwetkę, niektórzy potrzebują po prostu więcej siły i motywacji :)!