Korzystanie z dobrodziejstw sauny ma wielowiekową tradycję. W zależności od rodzaju saun, ich źródeł doszukiwać możemy się już wśród zwyczajów Azteków, mieszkańców starożytnego Rzymu, ludów fińskich, a nawet wśród Eskimosów. Na początku używane były kamienie, które podpalano, a następnie polewano wodą – taka forma kąpieli w gorącym powietrzu odbywała się najczęściej w wykopanych w ziemi jamach bądź glinianych budynkach. Sauny bardziej zbliżone do tych, jakie znamy dzisiaj zyskały na popularności w Finlandii – jako pomieszczenia z kamienia lub namioty ze skór i futer, by ostatecznie przejść do budowania ich z drewna.
Rodzaje saun
- sauna parowa (łaźnia rzymska) – temperatura powietrza w takiej saunie mieści się w granicach 40–50°C, natomiast wilgotność powietrza to prawie 100%.
- sauna sucha (fińska) – bardzo wysoka temperatura (80–120°C) i bardzo niska wilgotność powietrza (15%) to najważniejsze cechy takiej sauny.
- sauna mokra – choć mylona jest z sauną parową, to zupełnie inny typ sauny. Początkowa temperatura w takiej saunie to ok. 50°C – temperatura podnoszona jest z czasem, w miarę jak organizm się do niej przyzwyczaja, i może wzrosnąć nawet do 90°C. W porównaniu do sauny parowej, w saunie mokrej wilgotność powietrza jest dość niska (20–40%).
- łaźnia turecka (hamam) – odwiedziny w tego typu saunie rozpoczynają się w pomieszczeniu nagrzanym do 30°C, w którym unoszą się intensywne zapachy ziół i gdzie należy polać się wodą. Następnie przechodzi się do następnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 45°C. Po rozgrzewającym działaniu sauny korzysta się z rozmaitych zabiegów na ciało.
- sauna na podczerwień – sauna infrared ma działanie lecznicze i, co istotne, z jej dobroczynnego wpływu mogą korzystać nawet osoby, dla których tradycyjne sauny nie są wskazane, np. osoby mające problemy z krążeniem. Sprawdza się w rehabilitacji.
Korzyści z regularnego korzystania z sauny
- usprawnienie pracy serca,
- oczyszczenie skóry i porów,
- usprawnienie pracy układu odpornościowego,
- przyspieszenie przemiany materii,
- lepsza regeneracja mięśni,
- sauna sprzyja także oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Zasady korzystania z sauny
- do sauny nie należy wybierać się częściej niż dwa razy w tygodniu,
- czas spędzony w saunie powinien mieścić się między 8 a 12 minutami, a całościowo – nie więcej niż godzinę.
- do sauny nie należy wchodzić po spożyciu alkoholu, po spożyciu obfitego posiłku oraz na pusty żołądek, warto jednak napić się wody,
- nie należy korzystać z sauny po i przed ciężkimi ćwiczeniami fizycznymi,
- do sauny wchodzimy nago lub w ręczniku – przed wejściem do sauny należy zmyć makijaż i ściągnąć biżuterię,
- w saunie nie należy rozmawiać – ciepłe powietrze może wnikać do organizmu przez nos, nie przez gardło z uwagi na to, że silnie podrażnia wrażliwą śluzówkę,
- przed wyjściem z sauny należy odczekać w pozycji siedzącej ok. 2–3 minuty, aby układ krążenia mógł powrócić do normy oraz schłodzić ciało (np. w zbiorniku wodnym), natomiast po wyjściu z sauny zaleca się 20-30 minutowy odpoczynek adaptacyjny.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
- ciąża,
- miesiączka
- popękane naczynka krwionośne,
- problemy kardiologiczne,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- ostry reumatyzm,
- kamica nerkowa,
- przebyte niedawno operacje/zabiegi.
Powyższe przeciwwskazania są oczywiście bardzo ogólne – poszczególne typy saun różnią się od siebie nieco w tej kwestii. W przypadku przewlekłych chorób, warto skonsultować się z lekarzem.