Strona główna » Blog » Zdrowie » Rola chromu w organizmie

Rola chromu w organizmie

Chrom jest pierwiastkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, pozytywnie działa na odchudzanie oraz nasze zdrowie. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o jego zbawiennych właściwościach i źródłach tej substancji, zapraszamy do lektury artykułu.

Pozytywne właściwości chromu

Przede wszystkim chrom przyspiesza odchudzanie. Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób? Między innymi powoduje spalanie tłuszczów i hamuje apetyt. Posiada również właściwości zdrowotne, reguluje poziom cholesterolu, działa na kwasy tłuszczowe i wspomaga transport aminokwasów do poszczególnych komórek, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Łagodzi również bóle głowy. Ponadto chroni nas przed cukrzycą, regulując poziom stężenia glukozy we krwi.

Źródła chromu

kakao chrom
Kakao to ok. 173 µg w 100 g

Gdzie znajdziemy chrom? Przede wszystkim w drożdżach, czyli w pieczywie oraz kaszach i płatkach, a także w chudym drobiowym mięsie i rybach oraz owocach morza. Dla tych, którzy stosują dietę owocowo-warzywną mamy dobrą wiadomość, ponieważ chrom znajduje się również w warzywach, takich jak brokuły, szpinak, sałata, szparagi i groszek oraz w jabłkach i ziołach. Można również stosować suplementację i zażywać chrom w kapsułkach, który najczęściej stosuje się w celu wspomagania odchudzania.

Objawy niedoboru chromu

Do objawów niedoboru chromu należą: wzrost cukru we krwi, bóle głowy, zmęczenie, nudności zmienne nastroje oraz irracjonalne lęki. Również ochota na słodycze i alkohol, może świadczyć o jego niedoborze.
Uwaga! Przedawkowanie chromu również może być szkodliwe i źle wpłynąć na przyswajalność cynku i żelaza.
Należy dawkować go z umiarem w odpowiednich ilościach, przyjmuje się, że dla osoby dorosłej dzienna dawka chromu to 0,05-0,2 mg.
Większe zapotrzebowanie na chrom mają osoby pracujące fizycznie, uprawiające sport i będące na diecie wysokocukrowej.

Należy pamiętać o tym, że chrom nie będzie działał odchudzająco sam w sobie. Musimy wspomagać jego zażywanie aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Dzięki temu przyspieszymy proces spalania tłuszczu i zyskamy wymarzoną sylwetkę oraz zdrowie.