Chcesz zacząć uprawiać sport, ale nie lubisz się przemęczać i wolisz statyczne formy aktywności? Może pora zacząć uprawiać jogę?
Czym jest joga?
Joga to złożony system filozofii indyjskiej, który skupia się na związkach między ciałem i umysłem. Jedną z jej gałęzi jest hathaijoga, najbardziej popularna we współczenym świecie, skupiająca się na zestawie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. W dzisiejszym wpisie wkupimy się właśnie na nich.
Podstawowe pozycje
Pozycja dziecka
Klękamy na macie, rozstawiamy kolana na szerokość bioder, duże palce nóg stykają się ze sobą. Siadamy na łydkach i prostujemy kręgosłup. Wraz z wdechem unosimy proste ręce w górę i z wydechem pochylamy się do przodu. Ręce wyciągamy do przodu, a czoło opieramy na macie. Utrzymujemy pozycję ok minutry, oddychając głęboko przez cały czas.
Jest to bardzo wygodna i prosta pozycja dla osób początkujących. Redukuje napięcie szyi, ramion i odcinka piersiowego kręgosłupa.
Koci grzbiet
Klękamy na macie, rozstawiamy kolana, stopy i ręce na szerokośc bioder. Podczas wydechu zaokrąglamy kręgosłup, i spuszczamy głowę w dół, a podczas wdechu unosimy głowę w górę i wyginamy kręgosłup w dół.
To ćwiczenie uelastycznia kręgosłup oraz rozciąga mięśnie grzbietu.
Pies z głową w dole
Klękamy na macie, rozstawiamy kolana, stopy i ręce na szerokość bioder. Odpychamy się dłońmi od maty i wypychamy pośladki do sufitu. Prostujemy ręce i nogi. Staramy się odsunąć barki od uszu, jak najwyżej wyciągnąć pośladki, stopami przylegać do ziemi, ciężar ciała oprzeć na nogach i utrzymać prosty kręgosłup. W tej pozycji ciało składa się z dwóch prostych linii: całkowicie wyprostowane nogi i plecy.
Pies z głową w dole wzmacnia przede wszystkim mięśnie ramion (triceps), całych pleców i nóg. Pozycja najbardziej znana, lecz wcale nie najprostsza do wykonania.
Pies z głową w górze
Klękamy na macie, rozstawiamy kolana, stopy i ręce na szerokośc bioder. Kładziemy się na brzuchu, zginamy ręce w łokciach i układamy je palcami do przedu na wysokości talii. Z wdechem odpychamy się od maty prostując ręce w łokciach i unosząc tułów oraz kolana. Z każdym wdechem staramy się otworzyć mocniej klatkę piersiową.
Ta pozycja rozciąga kręgosłup i rozszerza klatkę piersiową.
Pozycja deski
Klękamy na macie, rozstawiamy kolana, stopy i ręce na szerokośc bioder. Na wdechu unosimy kolana do góry i przeniosimy cięzar ciała na dłonie i palce u stóp. Patrzymy w podłogę i utrzymujemy nogi, plecy oraz szyję w jednej linii. W tej pozycji ważne jest by kontrolować biodra, aby nie unosiły się za wysoko, ani nie opadały za nisko.
Ta pozycja wzmacnia kręgosłup, mięśnie brzucha oraz nadgarstki.
Po przećwiczeniu wielokrotnie powyższych pozycji, możemy zacząć je łączyć i przejść do pozycji dla bardziej zaawansowanych.
Jakie korzyści przynosi ćwiczenie jogi
Lepszy oddech- joga uczy utrzymywania stabilnego i spokojnego oddechu, dzięki czemu lepiej funkcjonujemy w życiu codziennym.
Zgrabna sylwetka- sylwetka stanie się bardziej umięśniona i szczuplejsza.
Dodatkowe umiejętności- umiejętność utrzymywania równowagi, elsatyczność ciała i rozciągnięte mięśnie.
Lepsze sampoczucie i więcej energii- ćwiczenie jogi poprawia funkcjonowanie naszego ciała i sprawia, że czujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Należy pamiętać, że joga to sport wymagający koncentracji i skupienia. Mimo tego nie jest przeznaczona tylko dla spokojnych, refleksyjnych ludzi. Osoby bardzo aktywne, prowadzące szybki tryb życia mogą skorzystać na jodze i potraktować ją jako relaks po ciężkim dniu, który przyniesie korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.