Strona główna » Blog » Zdrowie » Niezwykłe właściwości spiruliny

Niezwykłe właściwości spiruliny

Czym jest spirulina i jakie są jej właściwości?

To niewielkie zielono-niebieskie algi, których niezwykłe właściwości zostały odkryte już tysiące lat temu w pobliżu ciepłych jezior Afryki i Meksyku, to hit wśród superfoods. Algi te występują naturalnie w formie spirali i nie przekraczają 500 mikrogramów, dlatego też ciężko je zobaczyć gołym okiem. Obecne spirulina hodowana jest w różnych regionach świata – głównie w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Spirulina posiada wyjątkowe właściwości odżywcze. Są to bardzo interesujące rośliny, ponieważ zawierają prawie 4000 różnych związków korzystnych dla ludzkiego organizmu – należą do nich witaminy, minerały, a także wiele innych substancji odżywczych.

Spirulina źródłem białka

Spirulina zawiera mnóstwo białka – stanowi ono 50-70% suchej masy alg – jest to 4 razy więcej białka niż znajduje się w takiej samej ilości mięsa. Co więcej, zawiera ona aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie mogą być wyprodukowane przez nasz organizm. Spirulina zawiera np. metioninę – niezwykle ważny aminokwas, który wpływa na odbudowę komórek najważniejszych narządów, czyli wątroby i mózgu. Aminokwasy egzogenne przyczyniają się też do odbudowy systemu nerwowego oraz chronią komórki mózgowe.

Spirulina chroni przed wolnymi rodnikami

Spirulina zawiera duże ilości witamin, przede wszystkim: A, C i E, które chronią błony komórkowe przed wpływem wolnych rodników, które to w nadmiernych ilościach przyspieszają proces starzenia się organizmu, a także przyczyniają się do rozwoju wielu niebezpiecznych dla nas chorób – takich jak miażdżyca, choroba Alzheimera, czy nadciśnienie.

spirulina właściwości

Zawiera również ilości witamin B1 i B2, a także witaminę B12, która wpływa na poprawę pamięci i zapobiega anemii. Większość witaminy B12 pochodzi od zwierząt, jednak spirulina zawiera jej do 2,5 razy więcej niż białka zwierzęce i może być spożywana przez wegetarian.

Spirulina jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zawiera też kwas gamma-linolenowy (GLA), który stanowi podstawowy budulec tkanek i komórek mięśniowych. Ponadto, jest on bardzo ważnym kwasem tłuszczowym redukującym cholesterol, a także zapobiegającym nadciśnieniu i chorobom układu krążenia.

Obecny w algach barwnik beta-karoten (czyli prowitamina A) jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, oddechowego, czy rozrodczego. Ponadto, witamina A, podobnie jak witamina E, przeciwdziałają rozwojowi choroby nowotworowej oraz wykazują aktywność antyoksydacyjną.

Jak widać, ta mikroskopijnych rozmiarów alga to prawdziwe cudo jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne. Spirulina wspomaga procesy oczyszczania organizmu z metali ciężkich oraz minimalizuje wpływ toksyn na organizm poprzez zmniejszenie mutagennych właściwości substancji toksycznych. Dzięki zawartości łatwo przyswajalnego żelaza wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, przez co odbudowuje komórki krwi i oczyszcza krew z toksyn, hamuje rozwój infekcji, a także dba o prawidłowy rozwój mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Ponadto odkwasza organizm, a dzięki dużej zawartości chlorofilu oczyszcza wątrobę i nerki z toksyn.

Spirulina obniża poziom cukru we krwi oraz polepsza procesy trawienne, dzięki czemu wspomaga odchudzanie, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, a nawet w magiczny sposób oddziałuje na codzienne samopoczucie – dodaje energii oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Z racji powyższych właściwości warto rozważyć regularne wykorzystywanie spiruliny w diecie. Szczególnie dobrze spirulina sprawdza się w zielonych koktajlach o oczyszczających właściwościach – wystarczy łyżeczka spiruliny, garść szpinaku, banan, imbir, limonka i sok z jabłek. Spirulinę można także wykorzystać w deserach i daniach obiadowych.