Strona główna » Blog » Ogólne » Nawadnianie organizmu podczas diety

Nawadnianie organizmu podczas diety

Wiele osób w trakcie stosowania różnych diet odchudzających zapomina o podstawowym i jakże ważnym aspekcie, jakim jest prawidłowe nawodnienie organizmu.

W trakcie odchudzania, równolegle z pozbywaniem się tłuszczów z organizmu, organizm w dużej mierze traci wodę. Jest to problem, o którym warto pamiętać i któremu należy poświęcić uwagę, gdyż woda nie tylko umożliwia transport substancji odżywczych do komórek organizmu, ale jest również niezastąpiona w procesach przemiany materii. Warunkuje prawidłowy spadek wagi oraz pomaga oczyścić ciało z nagromadzonych w nim toksyn.

Dzięki wodzie szybciej spalamy nadmierną ilość kalorii, oczyszczamy organizm, a także wydalamy toksyczne związki powstałe w procesie metabolizmu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas samego oddychania tracimy każdego dnia około pół litra wody. Jeśli doliczymy do tego całą masę innych aktywności, które podejmujemy każdego dnia, łatwo wydedukować, że tak naprawdę tracimy jej znacznie więcej, dlatego też niezwykle ważne jest jej uzupełnianie.

Niedobór płynów może skutkować wieloma powikłaniami, do których należą chociażby problemy z nadwagą, dolegliwości żołądkowe, bóle mięśni, czy całościowe osłabienie organizmu. Wodę powinno się traktować nie jako dodatek, ale kluczowy element diety. Jak więc rozpoznać, czy dostarczamy organizmowi odpowiednią jej ilość?

Do podstawowych objawów przesuszenia organizmu, na które należy wrócić uwagę zaliczamy:

woda

  • silne pragnienie,
  • wysychanie jamy ustnej,
  • zmniejszona produkcja śliny,
  • brak apetytu,
  • bezsenność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia koordynacji ruchów
  • i wiele innych.

Nagła utrata wagi podczas odchudzania często bywa zwodnicza, gdyż może być ona spowodowana deficytem wody, a nie utratą zbędnych kilogramów.

W kuracjach odchudzających ogólny spadek masy ciała nie jest najważniejszym skutkiem. Tym, co kluczowe, jest bowiem utrata tkanki tłuszczowej.

Niedobór wody zasadniczo jest niekorzystny dla zdrowia, z całą pewnością nie pomaga w odchudzaniu, może jedynie zaszkodzić. Najbardziej negatywny skutek niedoboru wody dla organizmu to doprowadzenie do zatrucia szkodliwymi substancjami, które nie wydostaną się z niego wraz z moczem lub potem. Dlatego oprócz ograniczenia ilości spożywanego pokarmy, zalecane jest picie wody przed posiłkiem – wypełnia ona żołądek, jednocześnie tłumiąc uczucie głodu.

Aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu powinno się dostarczać organizmowi około 2 litrów płynów dziennie. Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 mililitrów wody, co dla osoby ważącej 65 kilogramów daje ok. 1,9 l dziennie. Ilość dostarczanych do organizmu płynów jest jednak kwestią bardzo indywidualną, dlatego nie należy restrykcyjnie trzymać się tej liczby. Osoby aktywne fizycznie, albo te borykające się z problemem, jakim jest nadwaga powinny dostarczać wody jeszcze więcej.

Od jakich czynników zależy ilość wody, jaka powinna być dostarczana organizmowi?

woda a dieta

  • płeć – mężczyźni potrzebują więcej wody niż kobiety,
  • klimat, w jakim żyjemy i pora roku – gorące temperatury sprawiają, że organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje większej ilości wody,
  • kobiety w ciąży i kobiety karmiące również powinny dostarczać organizmowi więcej wody, dla prawidłowego rozwoju dziecka,
  • dieta wysokobłonnikowa sprzyja szybkiej utracie wody w organizmie, dlatego też należy przy niej dostarczać więcej wody,
  • stan nerek – osoby borykające się z dolegliwościami tego organu, nie powinny spożywać nadmiarowej ilości wody.

Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego rodzaju płynów.

Napoje takie jak kawa, herbata, czy sztucznie dosładzane soki owocowe nie sprzyjają odchudzaniu, a już z pewnością nie oczyszczają organizmu, dlatego też nie powinno się stosować ich jako zamienników.

Jaką wodę należy pić w trakcie diety?

Najlepiej bogatą w składniki mineralne, takie jak magnez i wapń. Nie można jednak przesadzić z ich ilością, warto więc sięgnąć po wodę mineralną nisko, lub średniozmineralizowaną. Dla osób, które nie przepadają za piciem wody polecamy herbatki ziołowe, które nie tylko nawadniają organizm, ale również wspomagają jego oczyszczanie. Istnieje wiele gatunków różnych herbat, które przyspieszają proces lipolizy – należą do nich wszelkiego rodzaju herbaty zielone i czerwone, a także yerba mate, czyli wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Zbawienne w procesie odchudzania są również liście ziół. Pokrzywa, szałwia, rumianek, mięta, melisa oraz mniszek pospolity z pewnością pomagają w regulacji procesów trawienia.

woda mineralna