Strona główna » Bez kategorii » Najważniejsze informacje o diecie owocowo-warzywnej

Najważniejsze informacje o diecie owocowo-warzywnej

Dr Ewa Dąbrowska to lekarz kliniczny, zajmujący się leczeniem chorób wewnętrznych oraz pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku. Wynikiem badań rozprawy habilitacyjnej doktor Dąbrowskiej stało się opracowanie diety warzywno-owocowej. Wysoka skuteczność diety przyczyniła się do powstania pierwszego Ośrodka Wczasów Zdrowotnych w pensjonacie.

Podstawowym założeniem diety owocowo-warzywnej jest fakt, iż organizm ludzki jest zdolny do samoleczenia (tzw. odżywianie endogenne). Jego możliwości są w dużym stopniu uzależnione są od tego, w jaki sposób się odżywia. Dieta warzywno-owocowa ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, pobudzenie somoleczących mechanizmów i przywrócenie go do zdrowia, poprzez uzupełnienie witamin, enzymów oraz mikroelementów.

Ta metoda to rodzaj głodówki leczniczej, po której zaleca się włączenie na stałe do swojego sposobu żywienia warzyw, owoców, ziaren i roślin strączkowych i zrezygnowanie z produktów z białej mąki, słodyczy, żółtego sera, mięsa, oleju, kawy, napojów gazowanych, alkoholu, papierosów.

Owocowo-warzywna kuracja żywieniowa składa się z dwóch etapów:

  • I etap – oczyszczenia; spożywanie wyłącznie warzyw i owoców (maksymalnie 42 dni),
  • II etap – wprowadzanie na stałe zdrowego żywienia.

W pierwszym etapie diety zaleca się spożywanie warzyw niskoskrobiowych takich jak: sałata, marchewka, natka pietruszki, pomidor, papryka, ogórki, kabaczek, dynia, brokuły, kalafior, kapusta, rzodkiewka, pietruszka, seler, buraki, marchewka oraz owoców niskocukrowych: grejpfruty, cytryny, jabłka i jagody. Napoje polecane w diecie owocowo-warzywnej to przede wszystkim woda, soki warzywne i owocowe oraz herbaty ziołowe.

Należy pamiętać, że najzdrowsze są surowe owoce i warzywa, ponieważ zawierają najwięcej witamin i aktywnych enzymów. Istotnym elementem jest także nawadnianie organizmu, któremu powinno się zapewnić co najmniej 2 litry wody dziennie. Dieta dostarcza do 800 kcal dziennie oraz 20-krotnie mniejszą ilość tłuszczu niż zwyczajna dieta. Z tego powodu w trakcie jej stosowania organizm doświadcza oczyszczenia i zmian w procesie metabolizmu, a następnie przystępuje do regeneracji. Na początku diety może wystąpić uczucie osłabienia, bóle głowy i inne objawy uboczne, spowodowane usuwaniem toksyn z ciała, ale już po kilku dniach następuje poprawa i rewitalizacja.

Stosowanie diety owocowo-warzywnej przez ludzi zdrowych ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, które skutkuje poprawą jakości snu, poprawą energii, a także zwiększeniem sprawności zarówno fizycznej jak i umysłowej. Owocowo–warzywna kuracja żywieniowa polecana jest także osobom z osłabioną odpornością, osłabionym układem hormonalnym oraz nerwowym. Dieta Dąbrowskiej sprawdza się także u osób, u których występują choroby endokrynologiczne. Wykazano także, że post dr Dąbrowskiej zapobiega chorobom nowotworowym i cywilizacyjnym. Na dietę nie powinny przechodzić osoby stosujące leki hamujące układ immunologiczny oraz osoby chorujące na raka w zaawansowanym stadium. Dieta Dąbrowska nie jest wskazana także dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących.

W jaki sposób dieta owocowo-warzywna wpływa na odchudzanie

O ile najważniejszym skutkiem jest wzmocnienie organizmu, wiele osób zaczyna swoje zainteresowanie dietą owocowo-warzywną z uwagi na jej pozytywne działanie w zakresie redukcji masy ciała. Dieta owocowo-warzywna powoduje, że organizm zaczyna korzystać ze wspomnianego już „odżywiania wewnętrznego”. Oznacza to, iż pobiera, niezbędną do działania procesów w mózgu, glukozę ze złogów białek, które zalegają w organizmie, a nie z pokarmu, który jest dostarczany w ramach posiłków.  Skutkiem tego procesu jest obniżony poziom odczuwania głodu już po kilku dniach diety oraz brak pragnienia jedzenia produktów mięsnych oraz słodyczy. Dodatkowo proces ten wpływa pozytywnie na samopoczucie, przemianę materii, zwiększa wydolność ruchową i dodaje energii, którą warto spożytkować uprawiając sporty wspomagające odchudzanie.

W ostatnich latach dieta owocowo-warzywna cieszy się rosnącą popularnością. Wśród osób, które zdecydowały się na to, aby przejść na dietę warzywno-owocową jest Karolina Szostak, popularna dziennikarka sportowa. Dzięki skrupulatnemu stosowaniu się do zaleceń żywieniowych diety, udało jej się stracić prawie 20 kg i przejść prawdziwą metamorfozę. Natomiast wśród gości naszego Instytutu, którzy postanowili sprawdzić skuteczność diety, znalazły się między innymi: aktorka Katarzyna Zawadzka (znana m.in. z filmu „Chce się żyć”) i Alżbeta Lenska, aktorka i prezenterka telewizyjna.

Przykładowy jadłospis na jeden dzień:

Śniadanie: koktajl z ogórka z jabłkiem, grejpfrutem i miętą.
Przekąska 1: Surówka z kiszonej kapusty z natką pietruszki i papryką.
Obiad: zupa: krem ze szpinaku + II danie: zapiekanka z bakłażanów z papryką, cebulą, czosnkiem i ziołami.
Przekąska 2: Pomidory z rzodkiewką i ogórkiem skropionym sokiem z cytryny.
Kolacja (3 godziny przed snem):: Sałatka ze szpinaku z pomidorem i kiełkami.

pomidory

Zalecenia dotyczące diety możemy znaleźć w książkach doktor Ewy Dąbrowskiej:

  • „Ciało i Ducha ratować żywieniem”,
  • „Przywracać zdrowie żywieniem”,
  • „Dieta warzywno–owocowa a harmonia ciała”.

Przy współpracy naszych doświadczonych dietetyków Instytut Zdrowia oferuje turnusy z dietą, w których jadłospis jest ściśle oparty na diecie owocowo-warzywnej. Jest to niebywała okazja do skorzystania z możliwości podjęcia próby zmiany swoich nawyków żywieniowych pod czujnym okiem profesjonalistów.

(Źródło: Ciało i Ducha ratować żywieniem, Ewa Dąbrowska)

One thought on “Najważniejsze informacje o diecie owocowo-warzywnej

  1. Najważniejsze fakty skondensowane w jednym artykule – super! Sama jakiś czas temu zdecydowałam się na kurację Dąbrowskiej i muszę przyznać, że na początku byłam bardzo niepewna. Ale okazało się, że fakt, że w diecie są tylko owoce i warzywa, wcale nie przeszkadza w przygotowywaniu posiłków, które nie mają w sobie nic monotonii 🙂

Komentarze są zamknięte