Strona główna » Blog » Porady » Motywacja na diecie – sposoby na utrzymanie diety

Motywacja na diecie – sposoby na utrzymanie diety

Motywacja to niezbędny element każdej diety. Dodaje nam siły i pomaga w osiągnięciu celu, który obraliśmy. Są jednak sytuacje, w których ją tracimy. Jak radzić sobie w trudniejszych momentach, kiedy motywacja spada? Co zrobić, aby utrzymała się ona na stałym poziomie podczas diety? Jeśli macie problem z odpowiedziami na te i inne pytania, zapraszamy do lektury wpisu. Dowiecie się, jakie są najlepsze sposoby na podtrzymanie motywacji i utrzymanie diety.

Krok 1, czyli od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie celu, do którego dążymy. Bez celu nie ma motywacji. Jeśli celem jest schudnięcie, należy jak najdokładniej określić ile chcemy schudnąć. Warto jest założyć, że schudniemy np. 4 kg w 1 miesiąc.

Krok 2, czyli określenie korzyści

początekUstal jakie będziesz miał korzyści z osiągnięcia celu. Najlepiej wypisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu lub noś ją zawsze przy sobie. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas odchudzania często zapominamy o tym co chcieliśmy osiągnąć przechodząc na dietę. Taka kartka, może codziennie nam to przypominać i motywować do działania. Na tym etapie można także zastosować wizualizację swojego celu, czyli wyobrazić sobie jak będziemy wyglądać po zakończeniu diety, jak będziemy się czuć i zachowywać. Dodatkowo warto jest poszukać w Internecie lub kolorowych magazynach zdjęcia sylwetki, którą chcemy osiągnąć i powiesić ją w widocznym miejscu w domu.

Krok 3, czyli plan działania

Podziel cel na mniejsze kroki i zaplanuj działania. Łatwiej motywować się codziennie do kolejnych działań małymi celami, niż patrząc na odległy ogólny cel. Stworzenie szczegółowego planu działania, może pomóc Tobie w uzyskaniu poczucia, że ma on szansę powodzenia, a taka wiara bardzo wzmacnia motywację.

Krok 4, czyli wsparcie

wsparcieDużą rolę podczas odchudzania ma wsparcie, które otrzymujemy od innych. Jeśli nasi bliscy wspierają nas w naszych dążeniach, o wiele łatwiej jest osiągnąć wymarzony cel. Jeszcze większą motywację buduje relacja z osobą, która odchudza się razem z nami. Wtedy wspólnie możemy planować dietę i uprawiać sport. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Na szczęście w dobie internetu istnieją inne metody, czyli fora internetowe i grupy na Facebooku, które dzielą się ze sobą swoimi postępami, spostrzeżeniami na temat diety i przepisami. Zapisanie się do takiej grupy daje niesamowicie dużo siły i motywacji do działania.

Krok 5, czyli system nagród

Stosowanie nagród to doskonały samonapędzający się system. Możesz na przykład postanowić sobie, że po każdym zrzuconym kilogramie fundujesz sobie nowe ubranie, wizytę u kosmetyczki lub u fryzjera lub po prostu miłą, relaksacyjną kąpiel.

Inne wskazówki

1. Potraktuj odchudzanie jako przygodę. Niech będzie to okazja do spróbowania nowych smaków i zdrowych posiłków. Odkrywaj nowe produkty. Poczuj się lekko i zdrowo.
2. Wprowadzaj zmiany stopniowo. Nie próbuj zrobić 50 przysiadów dziennie od razu, zacznij od 10 i codziennie zwiększaj ich liczbę o 1. W ten sposób łatwiej wytrwać przy swoim postanowieniu.
3. Prowadź dziennik, w którym codziennie będziesz zapisywać posiłki, które spożyłaś i ćwiczenia, które wykonałaś. Dzięki temu masz kontrolę nad tym co jesz i jak dużo ćwiczysz, a także widzisz ile pracy już wykonałaś. W chwili słabości możesz wracać do dziennika, a motywacją będzie to, że zobaczysz jaką drogę już przeszłaś i będzie Ci żal to zmarnować.

Kluczem do sukcesu i osiągnięcia wymarzonych efektów podczas diety jest wiara w siebie i stosowanie się do powyższych wskazówek. Zanim zmienisz swoje nawyki żywieniowe określ dokładnie swój cel i plan działania, zastosuj system nagród, poszukaj wsparcia, a nic nie stanie Tobie na przeszkodzie, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Do dzieła!