Strona główna » Blog » Ogólne » Fitness – rodzaje zajęć

Fitness – rodzaje zajęć

Z pewnością zauważyliście, że coraz więcej ludzi zaczyna dbać o swoje zdrowie i sylwetkę. A także samopoczucie, gdyż udowodnione jest, że sport przyczynia się do uczucia rozluźnienia i pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jako całości. Biorąc pod uwagę statystyki, z roku na rok możemy obserwować tendencję wzrostową, jeśli chodzi o wdrażanie różnego rodzaju ćwiczeń do swoich codziennych aktywności. Ile jednak można biegać na bieżni albo ćwiczyć na rowerku stacjonarnym? Jak grzyby po deszczu pojawiają się propozycje nowych rodzajów aktywności fizycznej. Oto kilka najciekawszych z nich:

FLOAT FIT – to trening na macie, która unosi się na powierzchni wody. Obecnie wachlarz zajęć odbywających się w basenie jest zdecydowanie większy niż kilka lat temu. I całe szczęście, gdyż ćwiczenia w wodzie umożliwiają łagodniejsze i jednocześnie skuteczniejsze wykonywanie dużej ilości ćwiczeń. Float fit to ćwiczenie o charakterze interwałowym. Na początek jest oczywiście rozgrzewka, podczas której najważniejsze jest złapanie balansu, a następnie zaczyna się intensywny trening – każda część trwa pół godziny. Float fit angażuje wiele grup mięśniowych – podczas tego ćwiczenia wykorzystujemy praktycznie wszystkie rodzaje mięśni. Ponadto, wykonując te ćwiczenia w odpowiednim tempie pracujemy na mięśniach głębokich, dzięki czemu trening jest wyjątkowo efektywny. Ćwiczenia float fit dedykowane są osobom w każdym wieku. Stopień trudności jest indywidualnie dopasowywany do możliwości każdego z uczestników.

BARRE BEAT – to, mówiąc najprostszymi słowami, połączenie fitnessu i baletu. W trakcie zajęć ćwiczenia wykonywane są albo przy drążku baletowym – obejmują one podstawowe elementy tańca klasycznego, albo na macie – tutaj mamy do czynienia z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie, poprawiającymi wytrzymałość i elastyczność ciała. Ćwiczenia odbywają się przy akompaniamencie muzyki, co pozwala lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Trening przy drążku uczy prawidłowej postawy ciała oraz pomaga uzyskać smukłą sylwetkę, zwłaszcza jeśli chodzi o dolne partie ciała. Podobnie jak w przypadku float fit, barre beat adresowany jest dla wszystkich osób, niezależnie od wieku czy umiejętności. Ćwiczenia dostosowywane są do początkowego poziomu uczestników, a następnie sukcesywnie pogłębia się ruchy i zwiększa poziom rozciągnięcia ciała. Barre beat wzmacnia mięśnie, zwiększa wytrzymałość i poprawia elastyczność całego ciała.

BUNGEE FITNES – to zupełnie nowa jakość treningu – połączenie zabawy z intensywnymi ćwiczeniami. Jak sama nazwa wskazuje, są to ćwiczenia na trampolinach, podczas których uczestnicy są podpięci do specjalnych lin, które ułatwiają im wykonywanie niektórych zadań – dzięki nim ruchy stają się lekkie i swobodne. Dużo łatwiej jest więc wykonać bardziej wymagające ćwiczenia – takie jak na przykład pompki. Mimo że wszystko to brzmi lekko i przyjemnie i wysiłek wydaje się być mniejszy niż w przypadku innych ćwiczeń, bungee fitness wzmacnia kręgosłup, mięśnie ud, pośladków, barków, rąk, etc. Jest to odpowiedni rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą zrzucić parę kilo, gdyż w istotny sposób zwiększa przemianę materii – podczas godziny treningu jesteśmy w stanie spalić ponad 700 kcal. Idealnie sprawdzi się też w przypadku osób ze słabymi stawami – bungee fitness działa bowiem na mięśnie, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Maleje wówczas ryzyko niepożądanych urazów i uszkodzeń ciała.

.