Strona główna » Blog » Porady » Jak radzić sobie na diecie owocowo-warzywnej w pracy?

Jak radzić sobie na diecie owocowo-warzywnej w pracy?

Prowadzenie zdrowego stylu życia to ciężka praca. Dlatego też dieta, na której w danym momencie jesteśmy ingeruje w każdą sferę naszego życia. Jeśli dużo pracujemy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej utrzymanie będzie trudniejsze. Dieta owocowo-warzywna jest dietą wymagającą pod tym względem, że musimy wystrzegać się wielu składników, co może być problematyczne. W sklepie obok miejsca pracy może i zakupimy zdrową przekąskę, ale zdecydowanie będziemy musieli odmówić sobie zakupu gotowych dań, nawet sałatek, nie mamy bowiem pewności, że nie zostały w nich użyte składniki, których dieta owocowo-warzywna nie uwzględnia. W większości przypadków będziemy musieli także odmówić sobie posiłków w okolicznych lokalach. Oto kilka innych problemów, z którymi podczas diety muszą zmierzyć się osoby pracujące oraz nasze propozycje rozwiązania tychże problemów.

Problemy

  1. Przygotowywanie posiłków – kiedy jesteśmy na diecie każdy posiłek musi składać się z produktów o odpowiednich wartościach odżywczych oraz posiadać odpowiednią ilość kalorii. Jest to zatem czasochłonne i często niemożliwe do wykonania w pracy.
  2. Planowanie posiłków – podczas diety ważne jest spożywanie posiłków w równych odstępach czasu, a nawet o tych samych godzinach. Jednakże dopasowanie naszego jadłospisu do grafiku w pracy stanowi problem, ponieważ przerwy odbywają się często w określonym czasie i są nieregularne.
  3. Wyjścia i spotkania firmowe – kłopotem jest również każde spotkanie firmowe, na którym wspólnie z klientem udajemy się do restauracji. Wtedy nie wypada, żeby nie zjeść chociaż przekąski, a dania w restauracjach często są kaloryczne, natomiast ich wartości odżywcze często nie są nam znane, ponieważ nie znamy ich dokładnego składu, w tym dodatków do nich użytych.
  4. Półka w lodówce – półka w lodówce w biurze jest wyzwaniem, ponieważ wiele współpracowników zjada podczas pracy smaczne przekąski, które demotywują osoby na diecie.

 

Rozwiązania

  1. pojemnikiPrzed przejściem na dietę warto zaopatrzyć się w zestaw różnej wielkości pojemników na żywność. Dzięki nim będziecie mogli w wygodny i higieniczny sposób przechowywać swoje posiłki. W szczelnych pojemnikach możecie zabrać do pracy nie tylko sałatkę i przekąskę, ale nawet zupę, czy sok warzywny.
  2. Należy wcześniej zaplanować co zjemy danego dnia lub nawet zaplanować jadłospis na cały tydzień. Następnym krokiem jest wyznaczenie sobie czasu na zakupy (być może niektóre produkty będzie trzeba dokupować na bieżąco) oraz takie zorganizowanie swojego dnia, aby mieć czas na przygotowanie posiłków przed pracą. Może być to poranek, wieczór przed lub nawet weekend, w którym przygotujemy posiłki na cały tydzień – niektóre produkty po przygotowaniu nadają się do spożycia przez kilka dni, więc warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli wiemy, że czeka nas pracowity początek tygodnia.
  3. Należy dostosować godziny posiłków do grafiku. Zanim przyjdziesz do pracy w poniedziałek, zaplanuj dokładny jadłospis na cały tydzień wraz z godzinami spożywania posiłków. Określony czas warto kontynuować również weekendy z uwagi na to, że regularne spożywanie posiłków ma pozytywny wpływ na metabolizm.
  4. To, co w diecie jest najważniejsze, to fakt, że musimy liczyć przede wszystkim na siebie i swoją siłę woli oraz motywację, która pozwoli nam na utrzymanie postu, mimo tego, że spędzamy czas w gronie ludzi, którzy spożywają bardziej różnorodne, często koszuące posiłki. Można także zaplanować spotkanie w takim miejscu czy restauracji,  w którym wiemy, że w menu znajdzie się posiłek odpowiadający naszym wymaganiom. Warto też zorientować się na ile szefowie kuchni danego lokalu są w stanie przygotować danie bez określonych składników.

Dodatkowe porady dla wszystkich pracujących

  • Codziennie zjedz posiłek przed wyjściem do pracy. Jedzenie w czasie przerw w pracy często odbywa się szybko, a to nie sprzyja dobremu trawieniu, pozwól sobie zatem rano na jeden spokojny posiłek.
  • Jeśli czujesz niedosyt nawet po zjedzeniu posiłku, odczekaj około 15 minut, ponieważ dopiero po tym czasie informacja o sytości dochodzi do mózgu.
  • Zawsze miej w pracy zdrową przekąskę, lepiej jeść więcej posiłków w małych porcjach. Przerwy między posiłkami powinny wynosić nie więcej niż 4-5 godzin.
  • Pij w pracy dużo wody (co najmniej 2,5l dziennie), jej spożywanie wpływa dobrze na odchudzanie, a także hamuje głód.

Biurowy fitness to świetna forma wspomagania odchudzania.

ćwiczenia biuroweJeżeli pracujesz w biurze możesz wykorzystać kilka ćwiczeń, które można wykonywać przy biurku. Oto nasze propozycje:

Ćwiczenie na smukłą talię

Opierając się rękami o biurko, skręcaj energicznie biodra w lewo i w prawo na krześle obrotowym, pozostawiając nieruchomo resztę ciała. Powtórz ćwiczenie 20 razy.

Ćwiczenie na płaski brzuch

Siedząc na krześle, pochyl się do przodu tak by dłonie dotykały podłogi, a głowa znajdowała się między kolanami. Zostań w skłonie przez 3 sekundy. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Ćwiczenie na jędrne uda

Podnoś naprzemiennie prawe i lewe kolano, zachowując przy tym kąt 90 stopni. Powtórz ćwiczenie 20 razy.

Powyższe ćwiczenia można powtarzać kilka razy w ciągu dnia 😉

I pamiętaj! Ostatni posiłek należy spożyć minimum 2 godziny przed snem.