Będąc na diecie, troszczymy się o nasze ciało i zgrabną sylwetkę, warto jest jednak zadbać także o nasz umysł. Odpowiednio dobrana dieta, nie tylko pomaga schudnąć, ale także poprawia koncentrację, pamięć i ogólną sprawność mózgu. To właśnie pokarm stymuluje produkcję enzymów, hormonów oraz neuroprzekaźników, które mają wpływ na przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi, pamięć, przyswajanie wiedzy i myślenie. Są to substancje chemiczne potrzebne do przesyłania sygnałów między komórkami nerwowymi.
Mózg bez przerwy przetwarza miliony informacji, zużywając przy tym ponad 20% energii organizmu. Jego pożywieniem jest glukoza oraz tlen, wykorzystuje niemal połowę glukozy, która krąży w krwiobiegu. Jej źródłem są węglowodany, jednakże nie oznacza to, że aby mózg funkcjonował sprawnie, należy jeść duże ilości cukru. Zapoznajcie się zatem z produktami, które sprawią, że będziecie szybsi i dokładniejsi w… myśleniu.
Witaminy i minerały, które odżywiają mózg
Witaminy z grupy B takie jak B3 (niacyna) i B4 (cholina) są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór niacyny powoduje problemy z koncentracją uwagi, pamięcią oraz bezsenność. Niacyna znajduje się między innymi w suchej fasoli i grochu oraz nasionach słonecznika.
Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródłem są pomarańcze, nektarynki, brzoskwinie i pomidory.
Żelazo jest nośnikiem tlenu. Znajduje się w roślinach strączkowych, owocach pestkowych oraz warzywach liściastych.
Cynk wspomaga rozwój inteligencji. Występuje na przykład w pestkach dyni.
Co robić, aby nasz mózg lepiej pracował
- Jeść dużo owoców i warzyw, szczególnie na drugie śniadanie i podwieczorek, zaś do obiadu spożyć zdrową sałatkę.
- Pić duże ilości wody, ponieważ woda wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu.
- Być aktywnym fizycznie. Aktywność fizyczna sprzyja bowiem dostarczaniu tlenu, którym to żywi się nasz mózg
- Wysypiać się, ponieważ również podczas snu organizmowi dostarczany jest tlen.
- Jeść dynię, która zawiera najwięcej witamin dobrych dla mózgu, na przykład potas, wapń, magnez, witaminę C i B.
- Zamiast kawy, pić zieloną herbatę.
Czego unikać, aby nasz mózg był bardziej sprawny
Oczywiście najbardziej szkodliwymi substancjami dla naszego organizmu jest alkohol, który obniża poziom inteligencji, tytoń, który powoduje liczne choroby oraz kofeina, znajdująca się w kawie. Mimo tego, że szybko pobudza nasz organizm do działania, tak naprawdę obniża koncentrację.
Zdecydowanie tych substancji musimy unikać, aby zadbać zarówno o ciało, jak i o umysł.
Jednak istnieje mnóstwo innych smacznych i zdrowych produktów, które poprawią naszą figurę oraz wzbogacą nasze wnętrze.
Wiele osób z pewnością zastanawia się, na ile dieta owocowo-warzywna jest dietą właściwą dla mózgu. Jako, że jest to dieta o charakterze oczyszczającym, ma ona dobry wpływ na wszystkie organy naszego ciała. Usprawnia działanie układu nerwowego, którego elementem jest mózg. Jak podaje sama aut0rka diety na swojej stronie, oczyszczająca dieta warzywno-owocowa pomogła osobom cierpiącym na schorzenia neurologiczne takie jak padaczka, nerwica, stwardnienie rozsiane. Ponadto wykazana została skuteczność diety u osób po udarach niedokrwiennych mózgu, osób dotkniętych chorobą Parkinsona i osób mających poważne zaburzenia pamięci.
Co istotne, w diecie owocowo-warzywnej organizm sam wytwarza glukozę na skutek przemian endogennych (tzw. odżywiania wewnętrznego) – glukoza wytwarzana jest ze złogów białkowych w organizmie.