Strona główna » Blog » Porady » Co pić w upalne dni?

Co pić w upalne dni?

Zbliża się czas wakacji, czas upalnych dni. Wszyscy kochamy słońce, jednak w tym czasie należy szczególnie zwrócić uwagę na to, co jemy i co. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu należy właściwie go nawadniać. Dziś o tym, jak utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu w gorące dni.

Negatywne konsekwencje odwodnienia

Ilość płynów, które dziennie powinna spożywać każda osoba, to ok. 2-3 litrów.  W czasie upałów, naturalnym procesem jest pocenie, które chroni nas przed przegrzaniem. Niestety wraz z potem z organizmu wydostaje się woda oraz sole mineralne, takie jak sód i potas. Należy zatem zadbać o regularne dostarczanie wody oraz niezbędnych minerałów. Jeśli nie będziemy tego robic narażamy się na osłabienie układu krwionośnego i obciążenie układu nerwowego.

Co pić latem?

Nie liczy się tylko ilość, ale też jakość, czyli co pijemy. Oczywiście najlepszym i najzdrowszym napojem dla każdego jest woda. Najbardziej wartościowa jest woda wysokomineralizowana, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych. Do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny lub miętę, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona. Jednak picie ciepłych płynów w czasie upałów również przysłuży się jego ochłodzeniu, ponieważ paradoksalnie obniżają temperaturę ciała.

Poza wodą możemy skusić się na soki i koktajle ze świeżych owoców oraz warzyw. Sok pomidorowy to najlepsze źródło potasu, który uzupełnia jego niedobór. Dla wielbicieli ogórków polecamy kotkajl ogórkowo-melonowy, bogaty w wodę i potas. Jeśli ktoś woli słodkie napoje, może skusić się na świeżowyciskane soki owocowe – szczególnie polecamy orzeźwiające cytrusy. Fani herbaty powinni w upalne dni postawić na miętę, która obniży temperaturę ciała.

Czego nie pić

Podczas upałów należy unikać alkoholu, ponieważ, podobnie jak słońce, nadmiernie rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza wydolność układu krążenia. Połączenie tych dwóch cczynników może być zatem niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ wzrasta ryzyko wystąpienia udarów cieplnych i powstania zakrzepów. Latem na alkohol najlepiej poczekać do wieczornego ochłodzenia temperatury.

Smutna wiadomość dla wielbicieli kawy. Działa ona moczopędnie i wypłukuje z naszego orgaznizmu potas. Dlatego podczas upałów, należy zachować ostrożność z piciem kawy!

Oczywiście wszelkie wysokosłodzone gazowane napoje również nie są wskazane, ponieważ przyczyniają się do utraty cennych minerałów.  Cukier sprawia, że dostarczane płyny gorzej się wchłaniają, a organizm nie nawadnia się w odpowiedni sposób.

 

2 thoughts on “Co pić w upalne dni?

  1. U nas ostatnio hitem jest tymbark h2owoc. Świetnie się sprawdza i dla dzieci i dla dorosłych, którzy mają kłopot z piciem wody.

  2. To ta woda z sokiem? Jak smakuje? Bo chyba to coś innego niż te wszystkie wody smakowe i z cukrem, co?

Komentarze są zamknięte