Choroby tarczycy są leczone przez specjalistów, jednak odpowiednia dieta poprawia funkcjonowanie osoby chorej. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jakie produkty warto spożywać przy niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz czego należy unikać.
Niedoczynność tarczycy a dieta
Najbardziej dokuczliwe objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie, senność, brak koncentracji, łysienie, suchość skóry, paradontoza oraz zwolniony metabolizm, który skutkuje przybieraniem na wadze.
Dlatego dobierając dietę, należy skupić się na jego przyspieszeniu.
Musimy zapewnić naszemu organizmowi dużo jodu, selenu i białka oraz warzyw i owoców. Należy wybierać przede wszystkim warzywa zielonolistne, z dużą ilością chlorofilu i nie przesadzać z ilością owoców, ponieważ zawierają fruktozę, najbardziej polecane są jabłka. Poleca się spożywanie żywości jak najmniej przetworzonej, która zawiera dużą ilość antyoksydantów i elektrolitów, takich jak potas i sód. Należy spożywać pokarmy bogate w witaminę A i beta-karoten, czyli marchew, szpinak, kapustę, botwinkę, paprykę, a także w witaminę C, czyli brokuły, owoce cytrusowe, sałatę rzymską oraz produkty zawierające selen; orzechy grzyby, dorsza.
Należy unikać soi, rzepy, ziemniaków, kukurydzy oraz brukwi, a także orzeszków ziemnych, gruszek i truskawek, ponieważ osłabiają one przyswajanie jodu.
Nadczynność tarczycy a dieta
Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy to nadmierne pocenie się, drżenie rąk, przyspieszone tętno, biegunki oraz przyspieszenie metabolizmu.
W takim stanie należy zadbać o dostarczenie organizmowi witamin, takich jak A, B i C. Niestety nie wystarczy spożywać dużej ilości owoców i warzyw, ponieważ zawierają one wiele błonnika i dodatkowo przyspieszają metabolizm, czego przecież chcemy uniknąć. Należy zatem bardzo ostrożnie wybierać produkty. Najlepszym źródłem witaminy C jest natka pietruszki, papryka czerwona, brokuły, szpinak, cytryny i pomarańcze, kiwi i truskawki. Witamina A również wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Można ją znaleźć w marchwi, papryce, pomidorach, brokułach, morelach oraz brzoskwiniach. Trzeba również zrezygnować ze spożycia tłustych produktów oraz unikać soli.
Choroba Hashimoto a dieta
Choroba Hashimoto lub inaczej przewlekłe limfocytarne (autoimmunologiczne) zapalenie tarczycy objawia się obfitymi miesiączkami, suchą skórą, ciągłym zmęczeniem oraz wysokim poziomem cholesterolu. Choroba polega na autoagresji organizmu, który zwraca się przeciwko sobie, rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie, niszcząc je upośledza aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.. Dieta w chorobie Hashimoto jest dietą niskokaloryczną o ograniczonej ilości tłuszczów nasyconych, ma na celu przyspieszenie metabolizmu oraz zapewnienie dobrego samopoczucia. Istotną rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które są obecne w olejach, oliwie z oliwek, sezamie oraz orzechach. Ponadto powinno zwiększać się spożycie warzyw i owoców, które są źródłem polifenoli wzmacniających organizm oraz usuwających wolne rodniki. Z jadłospisu często wyklucza się cukier, laktozę, kazeinę, gluten.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie: kanapka z chleba bezglutenowego z pastą z fasoli i słonecznika prażonego, polędwicą sopocką, ogórkiem kwaszonym i rzodkiewkami
II śniadanie: sałatka z kiwi, ananasa i arbuza, z pestkami słonecznika, orzechami laskowymi i kiełkami
Obiad: ryba pieczona z warzywami, surówka z marchwi z jabłkiem
Kolacja: sałatka ze szparagów z szynką suszoną i sosem pietruszkowym
Niezależnie od tego czy mamy niedoczynność czy nadczynność tarczycy, a nawet jeśli jesteśmy okazami zdrowia, powinniśmy zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi jodu i witaminy D, ponieważ dobrze wpływają na jego funkcjonowanie, w każdym przypadku.
Według doktor Ewy Dąbrowskiej post Daniela nie może być stosowany przy nadczynności tarczycy. Nie jest dokładnie określone, czy w przypadku niedoczynności głodówka szkodzi organizmowi. Jednakże, na pewno spożywanie dużej ilości niskokalorycznych warzyw i owoców, jest korzystne w każdym przypadku, bez względu na wszelkie choroby i schorzenia.