Strona główna » Blog » Ogólne » Ajurweda – starożytna filozofia zdrowia

Ajurweda – starożytna filozofia zdrowia

Ajurweda to pochodząca z Indii, starożytna sztuka leczenia, którą w latach 60-tych mocno zainteresowała się zachodnia medycyna, w efekcie czego pod koniec lat 70-tych została ona oficjalnie przyjęta przez WHO jako jedna z form medycyny tradycyjnej. Ajurweda to kompleksowa wiedza o tym, jak dbać o zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne. Stanowi połączenie filozofii, ćwiczeń, technik relaksacyjnych i odpowiedniej diety. Można powiedzieć, że jest to po prostu styl życia – świadome i codzienne dbanie o to, aby zachować ciało i umysł w stanie równowagi. Ajurweda zajmuje się więc zdrowiem w ujęciu holistycznym – jej głównym celem jest wzmacnianie naszej wrodzonej odporności.

Ajurweda wyróżnia pięć żywiołów, z których składa się każda ludzka istota – przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Każdego człowieka cechuje również inne zestawienie żywiołów, co przekłada się na konkretny typ konstytucji psychofizycznej, tzw. Doshe. Ajurweda wyróżnia trzy główne doshe:

  • Vata: połączenie elementu powietrza i eteru. Odpowiada za kinetykę ciała, reakcje umysłu i zmysłów oraz proces oczyszczania organizmu
  • Pitta: połączenie elementu ognia i wody. Odpowiada za ciepło, metabolizm, produkcję energii oraz funkcje trawienne.
  • Kapha: połączenie elementu ziemi i wody. Odpowiada za stabilność fizyczną, odpowiednią budowę ciała i równowagę płynów.

Pomimo, że w każdym z nas znajdują się wszystkie typy tych energii, zazwyczaj (choć nie zawsze) któryś typ jest dominujący. Każda z tych konstytucji to unikalne zestawienie cech energetycznych (psychofizycznych) – różnice te obejmują zarówno cechy psychiczne jak i budowę ciała.

Typ Vata cechuje najwątlejszą budowę ciała. Ma największą adaptacji w celu obrony. Na poziomie wewnętrznej struktury psychofizycznej, vata to zarówno siła życiowa, jak i energia, która wprawia w ruch przestrzeń w umyśle. Nadaje człowiekowi pozytywne cechy, takie jak kreatywność, optymizm, szybkość, zręczność i chłonność.

Typ Pitta to umiarkowana siła fizyczna, oraz duża siła umysłowa i emocjonalna. Pitta jest odpowiedzialna za zdolność do przetwarzania emocji i idei w celu dotarcia do prawdy. Pitta odpowiada za takie pozytywne cechy jak inteligencja, odwaga i żywotność. Bez niej brakuje nam umiejętności podejmowania decyzji lub motywacji do działania.

Typ Kapha charakteryzuje najsilniejszą budowę ciała oraz wadliwą stabilność duchowo-emocjonalną. Kapha obdarza nas emocjami i uczuciami. Odpowiada za miłość i troskę oraz oddanie i wiarę, dzięki którym możemy zachować wewnętrzną harmonię i jednoczyć się z innymi. Kapha pozwala nam zachować to, co osiągnęliśmy.

Pomimo wyodrębnienia głównych typów energetycznych, medycy stawiając diagnozy i tak zawsze skupiają się przede wszystkim na indywidualnych cechach jednostki. Lekarze przeprowadzają z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad, pytając nie tylko o stan zdrowia, ale również o środowisko, w którym żyje, pracę, relacje z bliskimi, zainteresowania, nawyki żywieniowe, etc.

Pierwszym i podstawowym etapem właściwego leczenia jest usunięcie z organizmu toksyn – czyli odtrucie organizmu. Bez pozbycia się toksyn żadne dalsze leczenie nie ma sensu. Podstawą detoksykacji są oleje, dlatego że są łatwo wchłaniane przez komórki ciała, jednak z powodzeniem stosuje się również różnego rodzaju inhalacje, czy masaże, które pobudzają ciało do uwalniania toksyn. W niektórych przypadkach niezbędne jest przyjęcie środków przeczyszczających. Po całkowitym odtruciu organizmu przychodzi pora na właściwe leczenie, dzięki któremu przywracamy naszemu organizmowi zdrowie i witalność. Główny nacisk w Ajurwedzie kładzie się na leczenie ziołami, które mają pomóc w przywróceniu naturalnej równowagi ciała i umysłu. Skład każdej mieszanki leczniczej dobierany jest indywidualnie. Niekiedy takie preparaty przygotowywane są na bazie połączeń kilkunastu rodzajów ziół. Działają zapobiegawczo, oczyszczająco, rewitalizująco oraz leczą konkretne choroby i dolegliwości.

Dzięki wspaniale rozwiniętej diagnostyce medycyna ajurwedyjska potrafi wykryć chorobę już w początkowej fazie rozwoju. Nie warto jednak dobierać lekarstw na własną rękę, w szczególności bazując na wiedzy z Internetu, gdyż można przypadkiem wyrządzić sobie krzywdę.