Strona główna » Blog » Owoce » Sok z czarnego bzu – właściwości lecznicze

Sok z czarnego bzu – właściwości lecznicze

Czarny bez (dziki bez), ze względu na swoje nieocenione właściwości lecznice, to prawdziwa gwiazda w ziołolecznictwie oraz medycynie niekonwencjonalnej. Jednak przede wszystkim jest świetnym uzupełnieniem diety oraz doraźnym środkiem w przypadku niegroźnych, ale uciążliwych infekcji, jak przeziębienie czy ból gardła.

Czarny bez nie jest jednak przeznaczony do spożycia w całości, a niektóre jego jadalne elementy nie powinny być spożywane na surowo. Jak zatem wyglądają „supermoce” tej wyjątkowej rośliny?

Kwiaty i owoce

Należy przede wszystkim pamiętać, że jadalne są tylko i kwiaty czarnego bzu oraz jego owoce, poddane obróbce termicznej. W surowych owocach, liściach i korzeniach można znaleźć toksyczne substancje – prunazynę oraz sambunigrynę – które powodują nudności, a także w najgorszych przypadkach, ciężkie wymioty. Substancje te nie mają szans z wysokimi temperaturami, dlatego też wszelkie przetworzy z owoców czarnego bzu są jak najbardziej bezpieczne do spożycia. Całkowicie wolne od wspomnianych toksyn są kwiaty czarnego bzu, które nadają się jako dodatek do lekkich potraw, takich jak wszelkiego rodzaju sałatki. Nie należy ich jedynie suszyć na słońcu, ponieważ tracą wtedy swoje właściwości zdrowotne.

Owoce i kwiaty w różnym stopniu polepszają stan zdrowia naszego organizmu. Owoce są, potocznie mówiąc, zdrowsze od kwiatów. Zaczynając od suplementacji diety, owoce czarnego bzu posiadają witaminę c oraz prowitaminę A (beta-karoten), który stanowi naturalny filtr słoneczny, poprawia stan skóry. Witamina C, to naturalnie profilaktyka przeciw infekcjom.

W jagodach znaleźć można również takie sole mineralne jak, sól potasu, sodu, wapnia, żelaza oraz glinu. Potas odpowiada za regulację ciśnienia krwi, prawidłowa pracę nerek, a także utlenienie mózgu. Wapń to wzmocnieni kośćca i mięśni (u dorosłych). Natomiast żelazo to nieoceniony sojusznik w walce z anemią i niską liczbą czerwonych krwinek.

Owoce bzu, to również uśmierzacze bólu. Łagodzą objawy nerwobóli oraz rwy kulszowej. Dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn. Zarówno na poziomie krwi jak i układu pokarmowego. Usprawniają pracę żołądka.

Kwiaty czarnego bzu to z kolei właściwości moczopędne, wzmacniające potliwość, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Często są polecane osobom, które mają problemy z układem moczowym. Nadają się również jako okład na stan zapalny spojówek lub płukanka obolałego gardła.

Sok/syrop z czarnego bzu

Owoce bzu powinno się zbierać dopiero wtedy, kiedy wszystkie owoce na poszczególnej gałęzi osiągną dojrzałość. Wtedy dopiero należy ściąć cały baldach. Następnie jagody należy wysuszyć i usunąć z nich szypułki. Potem, w garnku trzeba je podgrzewać, do momentu, aż pojawi się sok. Rozgnieść, pozbyć się pestek poprzez przepuszczenie całości przez sito. Poleca się pozostały, odsączony sok zagotować razem z miodem.

W przypadku kwiatów, zbiórkę należy przeprowadzić między majem a czerwcem i wysuszyć, bez dostępu do promieni słonecznych. Następnie należy je zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez 5 do 7 minut i zostawić do wystygnięcia. Na koniec należy odcedzić napar od kwiatów

Soki, syropy, napary oraz herbatki z czarnego bzu należy spożywać w okresie jesienno-zimowym, w stanach obniżonej odporności, a także doraźnie przy przeziębieniach. Sprawdzą się również przy małych problemach trawiennych.